Saksoński placek jagodowy
Ciasta,  Drożdżowe,  Podróże z wypiekami

Saksoński placek jagodowy

Wakacje w pełni, zatem chęci na podróżowanie mamy ogromne ? Saksoński placek jagodowy zabierze nas do naszych sąsiadów – do Saksonii. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji tam być, koniecznie musicie to nadrobić. Jestem pewna, że Saksonia Was urzeknie i skradnie wasze serca. To land obfitujący w piękną przyrodę, zameczki, urokliwe trasy. Określenie Szwajcarska Saksonia /Saksońska Szwajcaria, Saska Szwajcaria/ wiele tłumaczy ? Natomiast architektura w Dreźnie jest tak oszałamiająca, że będziecie spacerować przez miasto z otwartą buzią ? Saksonia to prawdziwa perełka „tuż za płotem”.

A jeśli o perełkach mowa, to saksoński placek jagodowy też nie będzie ot takim zwykłym ciastem – jest w nim ukryta niespodziewana całkowicie nuta cynamonu! Efekt końcowy jest fantastyczny ?

Składniki:

500g mąki

3 dag drożdży

¼ l mleka

 4 łyżki cukru

170 g masła

½ łyżeczki cynamonu

Dodatkowo:

800 – 1000 g jagód

30 g masła

3 łyżki kaszy manny

Kruszonka:

2 łyżki kaszy manny

2 łyżki mąki

2 łyżki cukru

1 łyżeczka cynamonu

30 g masła

Mąkę wsypuję do miski. W środku robię zagłębienie i wkruszam do niego drożdże. Na drożdże wlewam 3 łyżki letniego mleka, łyżkę cukru i łyżkę mąki. Mieszam zaczyn i odstawiam do wyrośnięcia pod przykryciem na około 15 minut. Do mąki i drożdży dodaję resztę letniego mleka, pozostały cukier, cynamon i rozpuszczone masło. Wyrabiam ciasto, aż będzie odchodziło od miski. Dużą płaską blaszkę (tę z piekarnika) wykładam papierem do pieczenia i rozwałkowuję na niej ciasto do wielkości blaszki. Odstawiam jeszcze raz na 15 minut do wyrośnięcia. Następnie kształtuję rant na brzegach ciasta.

30 g masła rozpuszczam w rondelku i smaruję nim ciasto, a następnie posypuję kaszą manną. Potem układam na cieście jagody. Z podanych składników robię kruszonkę (o konsystencji mokrego piasku) i posypuję jagody.

Ciasto piekę w piekarniku nagrzanym do 180 stopni około 25 – 30 minut, aż rant zrobi się ciemnozłoty.

Saksoński placek jagodowy
Saksoński placek jagodowy
Saksoński placek jagodowy

Smacznego 🙂

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Saksonii, kliknijcie poniżej ?

Okładka książki Drezno i Saksonia. Travelbook. Wydanie 1

Print Friendly, PDF & Email
Facebook
Instagram
TikTok
Lnk.Bio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, video, document. Drop files here