Bajkowa Apulia
Babka kołem się toczy...,  Ciasta

Bajkowa Apulia

Apulia… Bajkowa Apulia??? A gdzie to jest? A jak powiem Bari we Włoszech? Bo Bari leży właśnie w Apulii – przepięknym, bajkowym regionie na południu Włoch – na obcasie włoskiego „buta”.

Apulia (oprócz właśnie Bari i okolic) nie należy do miejsc, które tłumnie są odwiedzane przez turystów, ale zupełnie nie rozumiem, dlaczego, bo moim zdaniem jest tam magicznie.

Bajkowa Apulia

Białe miasteczka

W niezliczonej ilości odkryjecie tutaj cudowne i urzekające białe miasteczka – jest ich tutaj mnóstwo i trudno powiedzieć, które jest najładniejsze – Monopoli, Polignano, Vieste, Ostuni, Lecce, Bari i wiele innych 🙂

Bajkowa Apulia

Bajkowa Apulia

Koniecznie trzeba się zgubić w tych wąskich uliczkach, tajemniczych przejściach, na tych schodach prowadzących w nieznane…

Bajkowa Apulia

Bajkowa Apulia

Dobre miejsce na rower

Ale Apulia to również cudowne miejsce na rower. Jeśli nie jesteś wytrawnym „góralem” i wyprawy z dużymi przewyższeniami nie są Twoim ulubionym zajęciem, to bajkowa Apulia będzie Twoim rajem 😉

Czekają tu na Ciebie rozłożyste tereny z niezwykle pięknymi gajami oliwnymi otoczonymi kamiennymi murkami. Drzewa oliwkowe mają po kilkaset lat, są naprawdę stare i wprawiają w zachwyt. A drewniane murki to znak rozpoznawczy Apulii – murki budowane są bez zaprawy, to po prostu kamienie ułożone sprytnie jeden na drugim 🙂

Nie można przejechać obojętnie. Chcesz sfotografować wszystko i wszędzie 🙂

Bajkowa Apulia

Zobaczcie koniecznie też ten krótki filmik z zielonej, bajkowej Apulii


Natomiast jadąc dalej na południe, na koniec „buta” dotrzesz do miasteczka Leuce, skąd możesz podziwiać piękny widok na bezkres morza – „niebieskość” doskonała. Natomiast wzdłuż wybrzeża można nacieszyć oko prawdziwie „wakacyjnymi widokami”.
Bajkowa Apulia

Nie wiem już sama, ile razy powiedziałam „WOW, jak tu jest pięknie” 🙂

A jeszcze koniecznie trzeba wspomnieć o Alberobello. Tego miasteczka zdecydowanie nie można pominąć, bo jest miejscem magicznym i iście wyciągniętym z bajek o trollach.

Nas Alberobello przywitało okrutną ulewą, ale i tak zachwyciłam się tymi cudownymi i słodkimi domkami.

Bajkowa Apulia

Dachy Trulli – bo tak nazywają się te domki – to po prostu ułożone na sobie kamienie, znowu bez żadnej zaprawy. Miejsce jest bardzo turystyczne. We wnętrzach domków znajdziecie sklepiki z pamiątkami, włoskimi przysmakami, kawiarenki, a nawet pokoje do wynajęcia. Można zasmakować życia w domu Trulli.

Bajkowa Apulia

Bajkowa Apulia

Natomiast kawałek za centrum można się przekonać, że domki Trulli nadal służą lokalnej ludności po prostu do mieszkania.

Bajkowa Apulia

I jeszcze trochę na słodko…

I na koniec musi się oczywiście pojawić słodki aspekt wyprawy do Apulii, którą to zwiedzaliśmy w okresie Wielkanocnym.

W tym czasie w każdym chyba włoskim domu pojawia się babka Colomba – smakuje jak bożonarodzeniowa Panettone, ale ma kształt gołębia (no tak umownie 😉 ) i stąd też jej nazwa.

To długo wyrabiana z typowo włoskiej mąki baba drożdżowa, którą można przygotować z różnymi dodatkami – z rodzynkami, skórką pomarańczową, czekoladą, pistacjami.

Najbliższej do Colomby ma nasza babka staropolska, na którą przepis znajdziecie oczywiście na Słodkim Sentymencie. 

Podsumowując, muszę przyznać, że Apulia zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Rowerowo dostępna dla każdego, widokowo zachwyci każdego, architektonicznie wciągnie największych maruderów.

To wspaniały region Włoch, który warto odwiedzić.

A jak wybrać się do bajkowej Apulii z Polski? My byliśmy samochodem, ale do Bari dostaniecie się też samolotem.
Możecie zabukować bilety samodzielnie, albo włączyć „tryb wakacyjny” i beztrosko dolecieć z Polski z biurem podróży, np. ITAKA.

A po praktyczne wskazówki i porady zapraszam Was do Oli.

Print Friendly, PDF & Email
Facebook
Instagram
TikTok
Lnk.Bio

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, video, document. Drop files here