Szarpaniec negatyw ze śliwkami i „Przypadek Adolfa H.”
Ciasta,  Ciasto do książki

Szarpaniec negatyw ze śliwkami i „Przypadek Adolfa H.”

Zastanawiacie się czasami, co by było, gdybyśmy kiedyś podjęli inne decyzje? Co by było, gdybyśmy wybrali inaczej, albo los zadecydowałby odmiennie? Wszystko wyglądałoby inaczej… Może odwrotnie? Takie pytanie zadaje sobie Eric-Emmanuel Schmitt w książce „Przypadek Adolfa H.” Co by było, gdyby Adolf H. dostał się na Akademię Sztuk Pięknych? Jak potoczyłaby się historia tego człowieka i świata? Inaczej, odwrotnie… Znajdziemy tu podwójny portret Adolfa H. – ten prawdziwy i ten odbity niczym w negatywie. Jeśli nie znacie też książki, to koniecznie po nią sięgnijcie, a do lektury polecam ciasto szarpaniec negatyw ze śliwkami.

Składniki:

1/2 kilograma mąki pszennej

1 kostka masła

4 jajka

1 płaska łyżeczka proszku o pieczenia (opcjonalnie, skubaniec nie musi wyrastać)

1 szklanka cukru

2 łyżki kakao

200-250 g śliwek

1 budyń czekoladowy

Z mąki, żółtek (białka wykorzystamy do piany), masła i proszku do pieczenia zagniatam ciasto (nie upieram się, żeby zagnieść ze składników kulkę ciasta, ale pilnuję, żeby uzyskać konsystencję mokrego piasku. Jeśli ciasto jest za suche, można dodać 0,5 łyżki kwaśnej śmietany). Odkładam 2 garście do miseczki, a do reszty dodaję kakao i wyrabiam. Jedną garść ciasta z kakao odkładam, a resztę wykładam na blaszkę (25 cm x 30 cm), rozprowadzam równomiernie i dociskam. Nagrzewam piekarnik do 180 stopni i wstawiam pierwszą warstwę na 15 minut. W tym czasie kroję śliwki na ćwiartki.

Blaszkę z pierwszą warstwą wyciągam z piekarnika, na cieście układam śliwki skórką do dołu, śliwki posypuję odłożonym białym ciastem i ponownie wstawiam ciasto do piekarnika na 15 minut.

Międzyczasie przygotowuję pianę (Jeśli macie nadmiarowe 2 białka w lodówce, to możecie je wykorzystać 😊 ) Piana będzie wyższa.

Wszystkie białka ubijam, a pod koniec dodaję powoli szklankę cukru i budyń czekoladowy i jeszcze chwilę ubijam.

Następnie wyciągam blaszkę z piekarnika, wykładam ubitą pianę i posypuję kakaowym ciastem, którego garść odłożyłam na początku.

Całość piekę jeszcze ok 15-20 minut.

Smacznego 😊  

Szarpaniec negatyw ze śliwkami
Szarpaniec negatyw ze śliwkami
Okładka książki Przypadek Adolfa H
Print Friendly, PDF & Email
Facebook
Instagram

komentarze 4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *